A Foreign Affairs amerikai lap keddi cikkében a szerzők arról értekeznek, hogy az Ukrajna ellen elindított invázió rávilágított: Putyin nem az az érinthetetlen egyeduralkodó, akinek eddig tartották. 2022 februárja előtt, bár agresszívnak tűnhetett, Vlagyimir Putyin egy jó hadvezérnek mutatkozott kifelé.
Ukrajna megtámadásával viszont kibuktak a gyengeségei, amire csak ráerősített a Wagner-csoport vezetőjének, Jevgenyij Prigozsinnak a múlt hétvégi lázadása – írja az amerikai lap, és hozzáteszi, Putyin gyengesége formálta a háborút, most pedig formálja az orosz belpolitikát. Bár sikerült leállítani Prigozsin lázadását, Putyin továbbra sem tett tanúbizonyságot erejéről.
Prigozsin lázadása pedig rámutatott a Kreml sebezhetőségére.
Putyin elég okos volt, hogy ne hozza Moszkvába a háborút, és odafigyelt, hogy a konfliktus ne érintse az orosz elitet, arra viszont már nem volt gondja, hogy a hétköznapi emberekre is odafigyeljen. Számukra ugyanolyan kálvária a háború, mint az ukránoknak. Sok katona nem is tudja, miért harcol és hal meg – vélekednek a szerzők, akik szerint önmagában, a puccskísérlet nélkül is elég nehéz helyzetben lenne Oroszország.
A Nyugat pedig nem tehet mást, végignézi, ahogy lejátszódik ez a politikai dráma Oroszországban”
– olvashatjuk a cikkben.
A Nyugat számára az oroszországi felkelések Ukrajna szempontjából fontosak, aminek jót tehet Moszkva bizonytalansága.
Putyin hatalma egy jól felépített kártyavér, amely azonban bármelyik pillanatban összeomolhat. Az elnök sakkmesterként irányítja a bábukat mindaddig, amíg valaki nem jön, és és fel nem borítja a sakktáblát, írják.
Nyitókép: MTI/EPA /Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Szergej Bobiljov